A máme tu čtvrtek ... ani jsme ještě nestačili zapsat novinky ze středy. Dopisovatel Mára musel odjet na otočku služebně do Žiliny, takže dnes večer vše napraví, dopíše středu a uloží i nové fotky a další videa ... máte se na co těšit :-).
Tak Márovi se podařilo připojit z vlaku na cestě do Žiliny a zaktualizoval středeční den. Na fotky, videa a průběh dnešního dne si musíte ale počkat až do večera.
PRO TATÍNKY přinášíme jednu zajímavost o názvu místního piva:
Rampušák – Pivovar Dobruška
Dobruška je městem, které tvoří bránu do orlických hor. A místní pivovar vyrábí pivo, jehož název je také spojen s blízkým pohořím. Konkrétně pojmenování piva souvisí s místními pověstmi. V nich se vyskytuje postava tzv. Rampušáka, což je patron Orlických hor, podobně jako mají v Krkonoších Krakonoše.
Pivo v Dobrušce dostalo své jméno v roce 1969. V šedesátých letech také v Orlických horách začali lidé pořádat loučení se zimou, které doprovázela řada masek, z nichž nejdůležitější byla právě postava Rampušáka. Slovo Rampušák je jazykovědným oříškem. Jeho základem je pravděpodobně pojem „rampuše“, který se vysvětluje jako nádoba na pivo. Název piva v Dobrušce je tak celkem logický. Pivovar byl několikrát zavřen a následně otevřen. Od roku 2008 funguje pod názvem Staročeský pivovárek.
| 1. | KNH Litvínov | 6 | 98:76 | 9 |
| 2. | Baník Most NH | 6 | 102:105 | 7 |
| 3. | TJ Jiskra Raspenava | 6 | 73:80 | 6 |
| 4. | TJ Žatec | 6 | 74:86 | 2 |
| KNH Litvínov
TJ Žatec |
15:11 Podrobnosti |
Počet návštěv: 5939
Posledních 30 dnů: 278 |
Posledních 7 dnů: 76 |
Poslední den: 17
© 2026 KNH Litvínov | Všechna práva vyhrazena |
marek.tomcik@seznam.cz
Vytvořeno službou
Sklub.cz
Diskuze